Címkék

Adóvisszatérítés: mikor utal a NAV?





Hurrá!! Visszajár egy kis pénz! – boldogan ülsz az adóbevallásod felett.  Az adóvisszatérítés mindig igazi örömforrás 🙂 Már csak az a kérdés, hogy mikor utal a NAV? És tényleg fog vajon utalni?? Lássuk a részleteket!


Adóvisszatérítés általában akkor keletkezik, ha jár neked valamilyen adókedvezmény, amit nem vettél év közben igénybe (családi kedvezmény, első házasok adókedvezménye, betegség után járó adókedvezmény) esetleg év közben több adót vontak le Tőled, mint amennyit valójában kellett volna. Néhány esetben nem is fogja ezt a pénzt a NAV kifizetni Neked 🙁 Nos, nézzük sorban a tudnivalókat:


 Adóvisszatérítés egészségpénztár, nyugdíjpénztár, NYESZ befizetés után

A különböző pénztárakba, szerződésekbe való befizetések alapján adókedvezmény jár. Ezek:

önkéntes egészségpénztár,
önkéntes nyugdíjpénztár,
önsegélyező pénztár,
NYESZ-számla (nyugdíj-előtakarékossági számla)
nyugdíjbiztosítási szerződés
Az adókedvezmény mértéke 20%, de van felső határ is. Szerződés-típusonként eltérő a maximális összeg: 100 ezer, 130 ezer vagy 150 ezer Ft lehet, és összeségében maximálisan 280 ezer Ft-ot vehetsz igénybe.

Fontos! Az ilyen típusú adókedvezményt nem fogja a NAV neked kifizetni, hanem a pénztárban, az eddigi befizetéseid mellé kerül jóváírásra! Szóval ha a fenti befizetéseid vannak, akkor ne várd a postást.

 

Hogyan fizeti ki a NAV  az adóvisszatérítésedet?

Kérheted, hogy a bankszámládra utalja ki az adóhatóság a pénzedet, valamint választhatsz postai kifizetést is.

E kettő között szabadon dönthetsz. Arról viszont ne feledkezz meg, hogy ezt a választásodat a NAV-val is tudatnod kell 😀  Az adóbevallás első oldalán be kell jelölni a megfelelő rubrikát és megadnod a postázási címet ill. a bankszámlaszámodat, bankod nevét. Ha ezt lehagyod, akkor nem tudja az adóvisszatérítést a NAV elküldeni Neked!

Ha ez lemarad, akkor sem vész el a pénzed, nyilvántartásban marad az adófolyószámládon, később külön körben kérheted a kifizetését.

Mennyi adóvisszatérítést utal ki a NAV?

Mint tudjuk, mindennek van határa 🙂 Nem kivétel ez alól az adóvisszatérítés sem. A kifizethető összeg alsó határa 1000 Ft. Ennél kisebb összeget nem fog az adóhivatal kifizetni, hiszen nagyobb költséggel járna a pénzt Hozzád eljuttatni, mint amennyit megkapnál. Ezt a racionalizálást elfogadjuk gond nélkül 🙂

Az adóvisszatérítésnek nincs felső határa. Legfeljebb behívnak ellenőrzésre kiutalás előtt.




Mikor utalja ki a NAV az adóvisszatérítést?

Az alapszabály az adózás rendjéről szóló törvény szerint a következő: a hibátlan adóbevallás beérkezésétől számított 30 napon belül, de legkorábban március 1-jétől fizeti vissza az állami adóhatóság az adóvisszaigénylésed.

Lényeg: nem a postára adás dátuma számít, hanem az adóhivatalhoz való beérkezés időpontja. Ilyen csúszás az Ügyfélkapun történő beadás vagy személyes leadás esetén nyilván nincs.

És ha nem utal a NAV 30 napra sem?? Erről már korábban írtam, olvasd el itt: Adóvisszaigénylés: ha nem utal a NAV

Adóvisszatérítés adóbevallási tervezet esetén

Nos, ez egy külön izgalmas dolog. 2017-ben debütál az adóbevallás tervezet, majd nyár elején meglátjuk, hogy mekkora sikerrel. Idézem az adóvisszatérítésre vonatkozó varázsmondatokat:

“Ha Ön az online felületen kiegészíti az adóbevallási tervezetet az utalási adataival, akkor a tervezet elfogadásától számított 30 napon belül kerül sor a visszautalásra.

Amennyiben az adóbevallási tervezet az Ön részére papíron került megküldésre, és a tervezet visszaigényelhető adót tartalmaz, a tervezet mellékleteként megküldött kiegészítő nyilatkozaton lehetősége van megadni az utalási adatait (utalási cím vagy bankszámlaszám), majd az így kitöltött nyomtatványt 2017. május 22-ig vissza kell küldenie az állami adó- és vámhatósághoz. Ebben az esetben a kitöltött nyomtatvány NAV-hoz történő beérkezésétől számított 30 napon belül kerül sor a visszaigényelhető adó kiutalására.

Ha Ön az utalási adataival kiegészített adóbevallási tervezetet nem hagyja jóvá, vagy a kiegészítő nyilatkozatot nem küldi vissza a NAV-hoz, a visszaigényelhető adó az adószámláján marad, és csak a ’17számú átvezetési és kiutalási kérelem benyújtásával tudja kikérni vagy átvezetni más adónemre.”

Szóval kb. ugyanaz, mint rendes adóbevallás esetén.



Forrás:  www.tudatosadozo.hu
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Mindenkinek 1000 vágya van, a rákos beteg gyermekeknek csak egy van: 

MEGGYÓGYULNI!

SEGÍTSEN ADÓJA 1%-ÁVAL, 

HOGY ESÉLYT KAPJANAK A GYÓGYULÁSRA! 
Adószám: 18557071-1-09  

Támogassa a rákos beteg gyermekek gyógyulását adója 1%-ával! 

Kattints ide:  http://www.remenyalapitvany.hu 

Köszönjük szépen!