Isteni és egészséges őszindító sütemény: mogyorós cukkinikenyér





Egyszerű, egészséges és nagyon finom: több ok nem is kell, hogy miért süsd meg ezt a mennyei mogyorós cukkinikenyeret!

 Minden rosszban van valami jó. Az őszben például az, hogy véget ér a kánikula és végre bekapcsolhatjuk a sütőt. Azaz, jöhetnek a lélekmelengető sütemények! Most is egy ilyen következik, ráadásul szuperegészséges kiadásban.

Mogyorós cukkinikenyér

 

Hozzávalók (2 kenyérformához):
3 tojás
1 és 3/4 csésze cukor
3/4 csésze mogyoró vagy repceolaj
3 csésze reszelt cukkini
2,5 tk. vaníliakivonat
3 csésze teljes kiőrlésű liszt
1 tk. só
1 tk. szódabikarbóna
1/4 tk. sütőpor
3 tk. fahéj
1 csésze megpucolt, pörkölt törökmogyoró
Elkészítés:
175 fokra melegítsd elő a sütőt. Vékonyan vajazd ki a kenyérformákat.
Lazán verd fel a tojásokat, majd keverd hozzájuk a cukrot. Ezután add hozzá az olajat, a cukkinit és a vaníliát. Alaposan keverd össze.
Jöhetnek a száraz hozzávalók: a liszt,a só, a szódabikarbóna, a sütőpor és a fahéj. 2-3 adagban keverd a tojásos mixhez, majd keverd hozzá a mogyoró felét is.
Öntsd a tésztát a kenyérformába, és szórd a maradék mogyorót a tetejére! 40-60 percig süsd. Akkor jó, ha egy fogpálcika szárazon jön ki a közepéből. Hagyd pár percet hűlni, és kínáld melegen vagy hidegen. Jó étvágyat hozzá!




Jó étvágyat!


Forrás: www.nlcafe.hu

FÁNK MÁSKÉNT – KÉSZÍTS EL SÓSAN (IS)!





Ha fánk, akkor pihe-puha, édeskés, esetleg kicsit rumos ízű tészta, a tetejére porcukor, mellé pedig isteni házi lekvár. Esetleg vaníliapuding, vagy csokikrém, mint töltelék! És mi lenne, ha idén szakítanánk a hagyományokkal, és nem (csak) az édes verziót készítenénk el?

Lássuk, milyen lehetőségeink vannak, ha 2018-ban a sós változat mellett tesszük le a voksunkat!

Elő a szalonnával!
Ebbe a fánkba tojás, sajt és szalonna kerül töltelék gyanánt. Izgalmasan hangzik!:-)

Hozzávalók a tésztához:

30 dkg búzaliszt

7 dkg vaj

3 evőkanál száraz fehérbor

6 tojássárgája

3 evőkanál tejszín



zsiradék a sütéshez

tojásfehérje a kenéshez

Hozzávalók a töltelékhez:

10 dkg sajt (ementáli vagy parmezán a legjobb)

1 tojás

12,5 dkg szalonna

A hozzávalókból tésztát gyúrunk, majd kisodorjuk. Bekenjük tojásfehérjével, majd körülbelül 10 cm-es oldalhosszúságú négyzetekre vágjuk. Ezután elkészítjük a tölteléket. A szalonnát apró kockákra vágjuk, majd összekeverjük a sajttal, amit előzőleg lereszeltünk, és a tojással. Borssal ízesítjük, és a tésztanégyzetekre halmozzuk. A tészta széleit behajtjuk, hogy ne folyjon ki a töltelék, és bő zsiradékban kisütjük.

 

Mire jó a savanyú káposzta?
Ezeken a recepteken kívül még készíthetsz belőle fánkba való tölteléket is!

Hozzávalók a tésztához:

37,5 dkg liszt (+ egy kevés a kitekeréshez)

2 tojás

1 kiskanál só

2 evőkanál lágy vaj (+ egy kevés a kenéshez)

A töltelékhez:

2 db nagy hagyma

50 dkg savanyú káposzta

30 dkg füstölt szalonna

2 db borókabogyó

1 db babérlevél

1 db szegfűszeg

egy csipet kömény

egy csipet cukor

só, bors

12,5 dl húsleves

zsiradék a sütéshez

A lisztet gyúródeszkára öntjük, és a közepébe lyukat csinálunk. A tojás és a sót beletesszük, majd a vajat is belerakjuk, majd az egészet összegyúrjuk. A tojás nagyságától függően tehetünk hozzá vizet. Rugalmas, nem ragadós tésztát kell, hogy kapjunk. Ha megvan, fóliába csomagoljuk, és fél órára félrerakjuk, pihentetjük.

Ezalatt a szalonna nagyobb részét és a hagymát finom kockákra vágjuk. A szalonnát alacsony lángon megpirítjuk, rádobjuk a hagymát, üvegesre pároljuk. Aztán mehet bele a savanyú káposzta, erre pedig a fűszerek (só, bors, babérlevél, szegfűszeg, kömény, borókabogyó és egy kevéske cukor). Végül hozzáöntjük a húslevest, és fedő alatt, körülbelül 25 percig pároljuk, amíg a lé el nem párolog. Ha kész, kihűtjük, és a fűszereket is eltávolítjuk belőle.




A tésztát lisztezett felületen 2-3 mm vastagságúra gyújtjuk, nagyjából egy 35x45-ös négyzet legyen belőle. Erre mehet a káposzta, szépen eloszlatva, majd az egészet egy konyharuha segítségével hosszában feltekerjük. A tekercset körülbelül 5,5 cm-es csigákra szeljük egy éles kés segítségével. Közben a sütőt is bekapcsoljuk, 200 ⁰C-ra előmelegítjük.

A csiguszokat egy tepsibe tesszük, jó szorosan, majd a tepsi szélétől indulva vizet öntünk bele, hogy a csigák 2-3 centiméter mélyen álljanak benne.

A maradék szalonnát vékony szeletekre vágjuk, és a fánkocskák tetejére tesszük. A tepsit alufóliával lefedjük, és körülbelül 20 percig így sütjük. Aztán levesszük az alufóliát, és addig sütjük tovább, amíg a maradék folyadék el nem párolog. Hogy szép aranybarna, ropogós csigákat kapjunk, gyakran kenegessük vajjal, míg sül.




Forrás:  www.proaktivdirekt.com

TOVÁBBI 7 DOLOG, AMIT FŐZÉS KÖZBEN (NE) TEGYÉL!





Korábbi cikkünkben néhány alapvető praktikát és néhány újabb ötletet olvashattál a konyhában történő tevékenykedés megkönnyítéséhez. Most újabb hét tanácsot eleveníthetsz fel, illetve ismerhetsz meg a témában.

 1. Sose próbáld meg elkapni a leejtett kést!
Egyszerűen balesetveszélyes. Inkább lépj hátra és hagyd leesni. A beidegződések erősek lehetnek, de ilyenkor jobb, ha nem cselekszel reflexből.

2. Hagyd a húst pihenni!
A sütés után várj egy kicsit a szeleteléssel, hogy a hús ínycsiklandó szaftja a hús belsejében maradhasson. Sokkal finomabb lesz így, mintha hagynád kifolyni az értékes tápanyagokat.

3. Sohase vegyél ki tepsit vagy hőálló tálat a sütőből nedves konyharuhát/sütőkesztyűt használva!
Kivéve, ha szeretnéd megégetni magad a keletkező gőzzel.


4. Adj kevés olívaolajat a tészta főzővízéhez az összetapadást elkerülendő!

5. Tojást tilos mikrózni!
Hiába tűnik gyorsabbnak, ne a mikrohullámú sütőt használd főtt tojás elkésztéséhez. A tojás a májhoz és néhány zöldséghez és gyümölcshöz hasonlóan hamar szétrobban. Továbbá minden műanyag és fém kerülendő a mikró kapcsán, hacsak nem szeretnél tüzet oltani.

6. Ne hagyd eltompulni a kések élét!
Hiába meglepő, de tény, hogy életlen késsel gyakrabban vágják meg magukat a háziasszonyok, mint élessel. Élesítsd rendszeresen ezeket az eszközöket!



7. Öntöttvas edényeket ne tisztíts dörzsszivaccsal!
A karcolásokat kivédheted, ha csak puhább anyagokkal takarítod le főzés után az edényeidet. A makacs szennyeződéseket dörzsölés helyett inkább áztasd le.



Forrás:  www.proaktivdirekt.com

NYAM-NYAM, EZ JÓL HANGZIK: ALMAPUNCS





Tévedés ne essék, a forralt bor és puncs szezonnak még nincs vége, sőt, még csak most jött el igazán, hiszen hideg van, depi van... :D Kell egy kis lélekmelegítő! Most próbáld ki a változatosság kedvéért ezt az almapuncs receptet.

 Almapuncs - Recept
Hozzávalók:


2 db édes alma
1 l almalé
6 dl édes fehérbor
2 tk forralt-bor fűszerkeverék
1/2 citrom és narancs héja
1 cs vaníliás cukor
4-5 ek méz (v. ízlés szerint)

 

Az almaléhez adjuk hozzá a bort, a fűszerkeveréket, a narancs és citromhéjat, és főzzük pár percig, majd vegyük le a tűzről, és hagyjuk kb. 10 percig lefedve állni.

Ezután szűrjük le, és adjuk hozzá a vaníliás cukrot, ízlés szerint ízesítsük mézzel, és újra forraljuk fel.

Az almát vágjuk fel kisebb kockákra, majd citromlével csepegtessük meg, és keverjük össze. (nem kell csak pár csepp citromlé hozzá)




A tűzről levett forró, fűszeres puncsba tegyük bele a felkockázott almát, majd fedjük le, és hagyjuk langyosra hűlni. (érdemes állni hagyni az almakockákkal, mert sokkal finomabb lesz az íze)

A langyosra hűlt puncsot merjük poharakba, majd úgy kínáljuk. Ízlés szerint pl. forrón is elkortyolgathatjuk.




Forrás: www.proaktivdirekt.com

ÉDES IS, BURGONYA IS, FINOM IS – GYORS RECEPT ÉDESBURGONYÁVAL





Az első komoly találkozásom az édesburgonyával, leánykori nevén a batátával, (természetesen) a gyerkőcöm hozzátáplálásához köthető. Annyi jót olvastam, hallottam róla, hogy úgy gondoltam, néhanapján feldobom a pépjeit ezzel a különlegességgel.

Ugyan a pépeknek már búcsút mondtunk, illetve nem mondom, hogy azóta rendszeresen szerepel a heti menüjében, de alkalmanként még most is bele-belecsempészem egy-egy ételébe. Mondjuk, a spenótot szinte csak ezzel kombinálva hajlandó megenni a Fiatalember, éshát ha a gondos anyuka néhanapján ezt a „nem szeretem” dolgot adná az ő apróságának, kénytelen ilyen fondorlatos eszközökhöz nyúlni. De magunknak valamiért még soha nem készítettem belőle semmit, úgyhogy úgy gondoltam, idén ideje lesz pótolni ezt a hiányosságomat is. Talán még a gyerkőc is megkóstolja ezt a finomságot.

Ha gyorsan kell valami: paradicsomos-édesburgonyás egytálétel
Hozzávalók:

40 dkg édesburgonya

2 db hagyma

40 dkg póréhagyma

1 ág rozmaring

2 teáskanál édeskömény

3 dkg friss gyömbér

4 evőkanál olívaolaj

1 rúd fahéj

40 dkg kolbászkrém

1 teáskanál chilipehely

5 dl zöldséges alaplé

fél csokor petrezselyem

kb. 80 dkg darabolt paradicsom (héj nélkül, ha megoldható)


 

Az édesburgonyát hámozd meg, öblítsd le, majd szeld fel nagyobb kockákra. A hagymával hasonlóan járj el. A póréhagymát szintén mosd meg, és karikázd fel. A gyömbért szintén pucold meg, és szeld fel apróra. A rozmaringot mosd meg, szárítsd meg, majd szedd le a kis leveleit és aprítsd fel. Ezután hevítsd fel az olajat egy serpenyőben, majd süsd meg a hagymát és a gyömbért. Ha megvan, mehet bele az édesburgonya, az édeskömény és a rozmaring. Rövid sütés után öntsd hozzá a zöldséges alaplevet, a chilipelyhet, a paradicsomot, fahéjat. Végül sózd ízlés szerint és 10 percig lefedve főzd meg. Ha megvagy, a póréhagyma mehet ehhez a keverékhez, majd a kolbászkrém, lehetőség szerint úgy, hogy kis galuskákat szaggatunk belőle. 5 percig főzzük az egészet, majd ízesítjük az előzőleg megmosott, megszárított, finomra vágott petrezselyemmel.




Jó étvágyat!


Forrás:  www.proaktivdirekt.com

RÁNTOTT CSIRKEMELL MÁSKÉNT - KALÓRIASZEGÉNYEN IS FINOM!





Készíthetsz ropogós és mennyeien ízletes rántott csirkét anélkül is, hogy fél liter olajat elhasználnál a sütéshez, és egy órát ott állnál a gáz mellett. Ez a változat azonkívül, hogy kényelmesebb az elkészítése a hagyományos rántott husinál, még alakbarátabb is! Lássuk-lássuk!

Nálunk a rántott csirkemell a kaják netovábbja, nem miattam, hanem a férjem miatt. A probléma csak az, hogy én nem nagyon szeretem elkészíteni... Ennek köszönhetően azonban mindig próbálok újítani, különböző változatok után kutatni a neten. Most például ezt a verziót fogjuk tesztelni, már a recepttől is összefut a nyál a számban:

Hozzávalók:

pici olaj
3 evőkanál mustár
1 nagy tojás
1/2 evőkanál füstölt paprika
1 1/4 db bőr nélküli, csont nélküli csirkemell vagy csirkecomb
1 1/4 csésze panko morzsa
1/2 evőkanál só
Bármilyen saláta köretnek

 

Elkészítés:
Sózd be a húst, és hagyd egy kicsit állni. Kend ki a tepsit vékonyan olajjal. Keverd össze a mustárt, a tojást és a füstölt piros paprikát. Mártsd a húst a tojásos keverékbe, majd forgasd meg a morzsában. Ezután tedd a tepsire. Kicsit kenegesd meg a hús tetejét is olajjal, majd süsd 165 fokon, amíg aranybarna nem lesz mindkét oldala.

Tálald salátával!




Jó étvágyat!


Forrás:  www.proaktivdirekt.com

A BETEGEKNEK PIHENÉSRE VAN SZÜKSÉGÜK, NEM ANTIBIOTIKUMRA – AZ ANGOL KÖZEGÉSZSÉGÜGY SZERINT





Az Angliai Közegészségügyi Szervezet (PHE) álláspontja szerint több beteget kellene egyszerűen hazaküldeni pihenni, nem pedig antibiotikumot felírni nekik.


Az antibiotikum-kezelések nagyjából egyötöde szükségtelen – állítják az Angliai Közegészségügyi Szervezet orvosai. Számos betegség ugyanis magától is elmúlna.

A túlzott antibiotikum-használat az oka annak, hogy a fertőzések egyre nehezebben kezelhetők, mivel ennek következményeképp gyógyszerrezisztens szuperbaktériumok jönnek létre.

A becslések szerint:

Évente 5000 ember hal meg Angliában a gyógyszerrezisztens fertőzések következtében.
A véráramba kerülő E. coli-fertőzés tízből négy esetben nem kezelhető az első vonalbeli antibiotikumokkal.
2050-re több ember fog meghalni antibiotikum-rezisztens baktériális fertőzések miatt, mint rákban.

 

Az antibiotikumos kezelés létfontosságú a szepszis, a tüdőgyulladás, a bakteriális meningitisz vagy egyéb súlyos fertőzések esetén, de nem feltétlenül szükséges minden betegségnél.

„Időnként mindannyian elkapunk kisebb fertőzéseket, de meggyógyulunk, mert az immunrendszerünk legyőzi a betegséget – mondta Paul Cosford professzor, a PHE orvos igazgatója. – Gyakran semmi szükség nincs antibiotikumra. Az olyan, enyhébb fertőzések esetén, melyeket a szervezetünk képes kezelni, egyszerűen pihenésre, sok folyadékra és esetleg némi fájdalomcsillapítóra – például paracetamolra – van szükségünk.”

„Ha olyan esetben szedünk antibiotikumot, amikor valójában nincs rá szükségünk, nagyobb az esélye annak, hogy az elkövetkező hónapokban elkapunk egy olyan fertőzést, melyre hatástalanok lesznek az antibiotikumok” – mondta a professzor.




ANTIBIOTIKUM-APOKALIPSZIS
A baktériumok hihetetlenül ravaszak: ha egyszer elkezdjük antibiotikumokkal támadni őket, biztos, hogy idővel megtalálják a túlélés módját. Haltak meg emberek olyan baktériumok által okozott fertőzések miatt, melyek az összes antibiotikumra rezisztensekké váltak.

Dame Sally Davis professzor már figyelmeztetett egy közelgő „antibiotikum-apokalipszisre”. Ha a gyógyszerek hatástalanokká válnak, akkor nemcsak a fertőzések kezelése lesz nehezebb, hanem az olyan mindennapos eljárások is, mint egy császármetszés vagy a rákkezelések, túl kockázatosakká válhatnak.

A legsúlyosabb gyógyszerrezisztens fertőzéseket a PHE laboratóriumába küldik analízis céljából. Neil Woodford professzor elmondása szerint a leghatásosabb antibiotikumok is egyre gyakrabban hatástalanok. „Míg 10 évvel ezelőtt nagyjából évente két-négy esetben találkoztunk ilyen rendkívül ellenálló, antibiotikum-rezisztens baktériumokkal, tavaly már több mint 2000 esetben fordultak elő” – mondta a professzor.

Forrás: BBC (Kép: Shutterstock)



Forrás:  www.egeszsegemre.com

VILLÁMGYORS ÉS POFONEGYSZERŰ – EGYÜNK EGY FINOM LEVEST!





Míg a párom szeret elpepecselni a konyhában (igen, férfi létére szeret főzőcskézni, nagy szerencsémre:-)), kísérletezgetni, addig én szeretem az egyszerű, vagy inkább rém egyszerű, kevés előkészítést, főzési időt igénylő ételeket.

Nem is csoda, míg neki ajándék, kikapcsolódás, ha főzhet, süthet valamit, addig nálam a napi rutin része. Akár naponta többször is a tűzhely mellé állok, hogy valami finomat készíthessek a kis családomnak!:-) Úgyhogy ha egy egyszerű receptre lelek, azonnal a magamévá teszem, elkészítem! Egy gyors levesrecept pedig mindig jól jön! Mondjuk ez itt!:-)

Tejszínes burgonyaleves villámgyorsan!
Hozzávalók:

 

Tejszínes burgonyaleves villámgyorsan!
Hozzávalók:
3 burgonya, nagyobb méretű

ízlés szerint maradék kolbász

7,5 dl zöldséges alaplé

2 evőkanál vaj

1 dl tejszín

1 db póréhagyma

finomra vágott petrezselyem

A burgonyát pucoljuk meg, majd vágjuk kockákra. A póréhagymát tisztítsuk meg, és karikázzuk fel. A kolbászt szintén vágjuk körülbelül fél centis darabokra.




Olvasszuk fel a vajat egy mély edényben, majd dobjuk rá a burgonyát, hagymát és pirítsuk pár percig. Ezután mehet rá a zöldséges alaplé, aztán mehet bele a petrezselyem. Az egészet negyed óráig közepes lángon főzzük. Ha a krumpli megfőtt, egy botmixerrel finoman pürésítsük az egészet. Figyeljünk, hogy burgonya maradjon darabos! Ha kész, mehet bele a kolbász, és 5-10 percig közepes lángon főzzük tovább. A végén öntsük bele a tejszínt, és még pár percig főzzük. És már kész is, csak tálalni kell és jó étvágyat!



Forrás:  www.proaktivdirekt.com

Ülőmunka - Legalább annyit árt, mint a dohányzás





Az, hogy ülő munkavégzésre kényszerülünk, a legtöbb esetben nem választás kérdése, de némi odafigyeléssel el lehet kerülni annak igencsak káros hatásait.

Az emberi szervezet nem arra van kitalálva, hogy hosszú órákon keresztül ülő pozícióban legyen. Az ülőmunkának nagyon súlyos következményei lehetnek, a legújabb vizsgálatok szerint már legalább olyan komoly rizikófaktora, bizonyos, civilizációs betegségeknek – például agyvérzés, szívinfarktus, szívnagyobbodás, metabolikus szindróma, vesebetegségek -, mint az elhízás vagy a dohányzás. Ma már az is bizonyított, hiába jár valaki egy héten akár háromszor is mozogni, az nem elég, hogy ellensúlyozza az ülőmunka káros hatásait -– mondta a Népszavának Bogdán-Molnár Virág jóga- és életmódoktató, de kis tudatossággal el lehet ezeket kerülni.

Testtartás: ha nem tartjuk egyenesen a gerincünket, összenyomódik és sérv, izomrenyhülés és -rövidülés alakulhat ki. Figyeljünk, hogy billentsük előre a medencét, akár ékpárnát is tehetünk a fenekünk alá. Nyissuk ki, húzzuk hátra a mellkast, hogy a vállak ne essenek előre, ne szorítsák be a szívet, tüdőt, legyen tér a hasban, a porckorongoknál is.

 

Ülésrend
Csípőnket toljuk hátra, hogy a derekunkat és a hátunkat megtámassza a szék támlája – ajánlja a WebBeteg. Ne csak nyakunkat nyújtsuk előre, hanem akár székestül guruljunk közelebb az asztalhoz, vagy teljes hátunkkal dőljünk előre. A billentyűzetet és a monitort úgy kell elhelyezni az asztalon, hogy ne kelljen elfordulnunk, kényszertartásba helyezkednünk, az alkarok az asztalon legyenek. A monitor szemmagasságban legyen. A szék magasságát úgy állítsuk be, hogy talpunk leérjen a padlóra, térdünk és a combunk, az alsó- és a felső lábszár is derékszögben legyen. Nem célszerű sokáig keresztezni a lábakat, érdemes gyakran cserélgetni a pozíciót. Fontos, hogy a széknek legyen karfája. Ülhetünk fittballon is, amely egyenes tartásra és folyamatos mozgásra késztet.
Légzés: figyeljünk oda, hogy nagy levegőt vegyünk, ne pihegjünk, mert az csak az életben maradáshoz elég. Ha a lelassult anyagcsere miatt a szerveink nem jutnak elegendő oxigénhez, nem mozdul a rekeszizom, ami kedvez a refluxnak, fájni fog a hátunk, gerincünk és a nyakunk, sőt gyengül az immunrendszer is.




Szünet: a hosszú ideig tartó mozdulatlan ülés súlyosan károsítja a porckorongokat és a gerincet, már fiatalon csípő- gerinc- és nyakfájdalmat okozhat. Bizonyos időközönként - óránként – álljunk fel, járjunk egyet, mozogjunk egy kicsit: lassan guggoljunk ötöt, hajoljunk előre, végezzünk fej-, nyak- és vállkörzést. Ezzel elindul a „pumpálás”, vér áramlik az izmokba. Időnként ülés közben is megfeszíthetjük az izmainkat és nyújtózhatunk.

Emésztés: az ülésnél lelassul, a belek ilyenkor panganak, renyhék lesznek, ezért nagyon fontos a folyamatos folyadékbevitel és a megfelelő, rostban gazdag táplálkozás. „Semmiképpen se kávéval és cigivel szakítsuk meg az ülést. Mozgassuk meg magunkat és együnk meg inkább egy doboz áfonyát” - mondta az életmódoktató. A számítógép előtt ülve az izmainkat alig használjuk, viszont rendszeresen eszünk, sokan folyamatosan nassolnak is, de a lelassult anyagcsere nem képes feldolgozni az elfogyasztott élelmiszereket. Ezért „muszáj” mozognunk, akár naponta, de hetente legalább háromszor.

Rossz jel
Ha dagad a lábuk, az visszér vagy szívelégtelenség tünete lehet. Ha sokáig mozdulatlanul lóg láb, a vénák kitágulnak, pang bennük a vér, amit csak mozgással lehet visszapumpálni.




Forrás:  www.nepszava.hu

AMIKOR MÁR NEM CSAK KÍNOS A (TEST)SZAG – FORDULJ ORVOSHOZ!





Igyekszünk odafigyelni testünk, szánk, intim testtájaink higiéniájára, ám egy ideje mintha nem stimmelne valami. Hiába minden igyekezet, mégsem olyan illatfelhő leng minket körül, amilyet mi szeretnénk. Esetleg csak bizonyos alkalmakkor érezzük kellemetlennek azokat a bizonyos szagokat.

Meglehet, testünk jelez, hogy valami nagyon nem stimmel, és teljesen más van e tüneteket mögött, mint gondolnánk. Érdemes a végére járnunk a zavaró test-, száj- vagy egyéb szagoknak.

Miért lehet?
Ha a „nagy dolgok” bűzlenek
Természetesen nem arról van szó, hogy rózsaillatúnak kellene lennie a székletünknek. Ám ha extrém szúrós szagot áraszt utánunk a toalett, és még a puffadás, gázok is gyötörnek minket, akkor a háttérben akár laktózérzékenység is állhat. Amennyiben a probléma gyakorivá, kellemetlenné, zavaróvá válik, érdemes orvoshoz fordulni.

Ha a „kis dolgokkal” is baj van
Ha eleget iszol, és spárgát sem ettél (ami állítólag okozhat szagos vizeletet), ám a vizeleted mégis szúrós, érdekes szagú, akkor lehet, húgyúti problémáid vannak. Valószínűleg a húgycsőben és a hólyagban lévő baktériumok okozta gyulladás miatt lehet a kellemetlen illatú vizelet. Ebben az esetben is, de ha fájdalmak, véres „pisi”, egyéb tünet is társul ehhez, mindenképpen forduljunk orvoshoz.

 

Édes lehelet
Ugyan az édes, cukorillatú lehelet nem kifejezetten rossz, ám mégsem teljesen normális. A hátterében akár cukorbetegség, vagy egyéb megbetegedés is állhat.

Reggeli „illatfelhő”
Ha reggel kellemetlen lehelettel ébredsz, és mondjuk a fogaid is rendben vannak, akkor az is állhat még ennek hátterében, hogy egész éjszaka a szádon vettél levegőt. Ez pedig a száj kiszáradásához, a baktériumok elszaporodásához, így kellemetlen lehelethez vezethet. Ilyenkor érdemes utánajárni annak, hogy miért nem az orrunkon veszünk levegőt. A légzés akadozása, orrpolip, esetleg valami más állhat a háttérben?

Ne vedd le a cipőd!
Persze, muszáj! És milyen jól is esik egy fárasztó nap után kibújni a cipőnk szorításából, felpolcolni a lábunkat és élvezni… a lábszagunkat? Hogy mi? És mitől ilyen kellemetlen? Vagy a cipőn, cipőben kell keresni a hibát, vagy a lábunkon. A túl „műanyag” lábbeli, zokni is okozhat lábszagot. De az is lehet, hogy egy igen makacs lábgombával van dolgunk.




Cikkünk tájékoztató jellegű, semmiképpen nem helyettesíti a szakorvossal, szakemberrel való konzultációt!


Forrás: www.proaktivdirekt.com

A szíve viszi el a legtöbb magyart





Az unióban Magyarország harmadik helyen áll a keringési betegségekben elhunytak számát tekintve, ráadásul itthon a szívizom elégtelen vérellátásával járó ischaemiás szívbetegségekben halnak meg a legtöbben.


A szívünk az egyik legfontosabb szervünk, percenként körülbelül 72-szer dobban, azaz húzódik össze, ami azt jelenti, hogy egy átlagos élet alatt ez körülbelül 2,5 milliárdszor ismétlődik meg. A testünkben nagyjából 5,6 liter vér található, amit a szív percenként háromszor keringet át a szervezetben. A szívünkre ráadásul minden kihat: a táplálkozásunk, az életmódunk, a minket érő stressz, a zaj, sőt a gondolataink is. Így nem csoda, hogy az ischaemiás, azaz a szívizom elégtelen vérellátásából adódó szívbetegségek Magyarországon a halálesetek 30%-áért felelősek, de világszinten is ez a vezető halálok 17%-kal. A nemek közel hasonló arányban érintettek itthon: 2016-ban a magyar nők 32%-a, míg a férfiak 27%-a hunyt el ilyen okból.

 

Sajnos Európában több szempontból is dobogósok vagyunk ezen a téren: szív- és érrendszeri megbetegedés, illetve szívinfarktus miatt fekszünk kórházban a legtovább (átlagosan 11 napot, szemben a sereghajtó Dániával, ahol ez csak 5,5 nap). Emellett Németország után nálunk írják fel a legtöbb magas vérnyomás elleni gyógyszert, 2000 és 2013 között majdnem megduplázódott a kiállított receptek száma: ez azt jelenti, hogy 1000 emberre átlagosan közel 550 adagra szóló vény jut. Ha a hazai régiókat nézzük, 1998 és 2010 között az Észak-Alföldön haltak meg a legtöbben szívbetegségben, de Észak-Magyarországon is jelentős növekedés volt tapasztalható. A legkevesebben Közép-Magyarországon voltak érintettek.




Mik lehetnek az okok, és mi segítheti a megelőzést?
A végzetes kimenetelű szív- és érrendszeri megbetegedések legnagyobb rizikófaktorai között találjuk például a magas vérnyomást: ezen a téren a negyedikek vagyunk Európában, a magyar férfiak közel 35%-a, míg a nők 24%-a küzd ezzel a problémával. Emellett a helytelen táplálkozás és a magas koleszterinszint is nagyban közrejátszhat az ilyen jellegű betegségek kialakulásában.

A megelőzés érdekében fokozottan érdemes odafigyelni a tudatos táplálkozásra: csökkentsük a telített zsírok fogyasztását és a koleszterinbevitelt, és fogyasszunk minél több ómega-3 zsírsavban gazdag ételt. „A mediterrán diétát javaslom, amely sok zöldség és gyümölcs, gabonafélék, hal, olívaolaj, valamint mérsékelt mennyiségű bor fogyasztásán alapul. A dohányzás, a kávé és az alkohol azonban károsan hat a szívrendszerre, ezek elhagyása erősen javasolt” – hangsúlyozza Dr. Bánkuti Erzsébet. Emellett a rendszeres mozgás is elengedhetetlen: „A szívproblémák megelőzéséért már napi 30 perc aktív testmozgással is sokat tehetünk. Nem kell feltétlenül edzőtermi mozgásformát választani, ez lehet akár séta vagy futás is” – tette hozzá. A fokozott kockázattal élő, vagy szív- és érrendszeri betegségben szenvedők számára az egyénre szabott aerob fizikai tréning részeként az úszás és kerékpározás is jó választás lehet.




Forrás: www.patikamagazin.hu

Így zajlik a dialízis





A dialízis egy vesepótló kezelés, amelynél a vért vagy közvetlenül tisztítják meg a méreganyagoktól, vagy pedig a hashártyát használják fel szűrőként, hogy a szervezetet megszabadítsák a toxinoktól.

 Dialízisre akut és krónikus (három hónapnál régebb óta fennálló) veseelégtelenségnél egyaránt szükség lehet. Akutveseelégtelenségesetén az állapot rögzülhet, krónikussá is alakulhat, így ilyenkor szükségessé válhat a tartós vesepótló kezelés. A dialízist igénylő vesebetegségek leggyakoribb okai közül a cukorbetegséget, a magas vérnyomást és a belgyógyászati vesebetegségeket kell kiemelni.

Magyarországon nagyságrendileg 700 ezer-1 millió embert érint valamilyen vesebetegség, közülük 60-100 ezren igényelnek vagy igényelnének gondozást - a pontos számok sajnos nem ismertek, mert az egészségügyi ellátórendszer nem tud minden érintettről. Azt viszont tudjuk, hogy körülbelül 6 ezer krónikusan dializált (rendszeres vesepótló kezelésre szoruló) beteg él az országban. Mellettük nagyjából ugyanennyien részesülnek átmenetileg dialízisben akut veseelégtelenség miatt.

A veseelégtelenség tünetei
A veseelégtelenség gyakran tünetszegény módon alakul ki, ugyanis a vesefunkció romlását nem kísérik specifikus elváltozások és panaszok, illetve a tünetek csak későn jelentkeznek. Igazi jelei csak a végstádiumú veseelégtelenségnek vannak: ilyenkor csökken a vizelet mennyisége, lassultság, fáradtság és gyengeség, étvágytalanság, hányinger és fogyás, továbbá esetenként fémes íz érzése jelentkezik. A panaszokhoz társulhat magas vérnyomás, főleg lüktető, tarkótáji fejfájás, szürkés, sápadt bőrszín, illetve az alsó végtagokon jelentkezhet ödéma. A felsorolt általános tünetek sem kizárólagosan jellemzőek a veseelégtelenségre, más is okozhatja, a probléma tehát inkább csak a laborleletekből olvasható ki. Sajnos emiatt a végstádiumú veseelégtelenség gyakran még ma is hirtelen derül ki.

Hogy valakinek szüksége van-e művese-kezelésre, a laboreredményekből, valamint a képalkotó- és egyéb vizsgálatok eredményeiből következtetnek az orvosok. A legjellegzetesebb paraméter a szérum kreatinin szintje, lévén, hogy abból életkor és nem alapján kalkulálni lehet az úgynevezett glomeruláris filtrációs rátát. Ez a vese szűrőképességét mutatja meg: ha ez a normális szint nagyjából 15 százaléka alá süllyed (a normális szint 15 ml/perc/1,73 m2), akkor indokolt a vesepótló kezelés.

Meddig kell alkalmazni a dialízist?
A dialízis a vese működését nem rontja, de nem is javítja. Valójában csupán pótolja a vesefunkciót - illetve annak egy részét -, de magának a vesének az állapota attól függően romlik vagy javul, hogy a veseelégtelenségét mi okozza, és hogy ez kezelhető-e. Ki kell emelni azt is, hogy a művese-kezelés nem minden vesefunkciót képes pótolni, de amit nem pótol, annak jelentős része máshogy rendezhető. Ilyen például a vérnyomás, amelynek szabályozásában a vese is szerepet játszik. Ugyancsak közreműködik a szerv a vérképzésben és segíti a csontanyagcserét. Mindezek veseelégtelenségnél gyógyszeresen egyensúlyban tarthatóak.

Megemlítendő, hogy a végstádiumú veseelégtelenségben szenvedő betegek jelentős része veseátültetésre, transzplantációra is alkalmas. Utóbbi a vesegyógyászat és az orvostudomány rohamosan fejlődő területe, aminek köszönhetően az élődonoros veseátültetésnek manapság egyre nagyobb szerepe van. Utóbbi már tervezhető, könnyebben végezhető, a halott donorból történő szervátültetésnél jobb kimenetellel kecsegtető megoldás. Ha viszont a beteg  valami miatt nem alkalmas transzplantációra, akkor dialízissel és kiegészítő kezelésékkel a betegek zöme elfogadhatóan egyensúlyban tartható.

Aki nem jár el dialízisre, pedig szüksége lenne rá, komoly szövődményekkel számolhat, mivel a folyadék és a méreganyagok visszatartása más szerveket is károsíthat. Ionzavarok, különösen magas káliumszint alakulhat ki, ami szívritmuszavarhoz, szívmegálláshoz, hirtelen szívhalálhoz vezethet. A visszatartott folyadék magas vérnyomást okozhat, ami az agyvérzés és a szívinfarktus kockázatát növeli. A visszatartott víz magának utat keresve a tüdőbe is bejuthat, ahol tüdővizenyő miatt akár fulladást is eredményezhet. A felhalmozódó méreganyagok lerakódhatnak a különböző szervekben, ezáltal károsíthatják azokat - az agy esetében ez akár a kómáig is vezethet. Röviden a dialízis elhagyása egy idő után szinte biztosan halált okoz.

Hogyan zajlik a kezelés?
A dialízisnek két fő formája létezik. Az egyik az úgynevezett hemodialízis-kezelés, amelynél magát a vért tisztítják meg. Ennél folyamatosan nagy mennyiségű vért szívnak ki egy érből, "átmossák", eltávolítják belőle a méreganyagokat, sókat, illetve a felesleges folyadékot, majd a megtisztított vért visszajuttatják a szervezetbe. Krónikus esetben, amikor a saját vesék már egyáltalán nem működnek, hetente háromszor van szükség erre a beavatkozásra. Hemodialízisnél percenként általában 300-400 milliliter vért tisztítanak meg, emiatt ehhez nem a vérvételhez használt kis erekből vesznek vért, hanem vastagabb, nagy vérátfolyású érből. Mesterségesen alakítanak ki az érintettek alkarján egy érösszeköttetést úgy, hogy egy ütőeret összekötnek egy gyűjtőérrel, így tág, nagy vérhozamú gyűjtőérszakaszt nyernek: a gyűjtőér ugyanis kitágul, fala pedig idővel megvastagszik a bekerülő nagy nyomású és nagy mennyiségű ütőeres vértől.

Magához a beavatkozáshoz nem szükséges kórházi bennfekvés: a hemodialízist ambulánsan végzik, általában 4 óra alatt, heti 3 alkalommal. Azokban az országokban, ahol a távolságok óriásiak - például Kanadában -, már meghonosodott az otthoni hemodialízis is: ilyenkor a betegeknek be sem kell menniük a kórházba. Itthon a hemodialízist meghatározott centrumokban végzik, ahol a betegeknek mindig meg kell jelenniük, de van törekvés az otthoni hemodialízis meghonosítására is. Mivel ez a beavatkozás gyakorlatilag három napot elvesz a hétből, az érintettek közül kevesen tudnak teljes állásban dolgozni.

A dialízis másik formája a hasűri vagy más néven peritoneális dialízis, amelynél a beteg hasába, a hashártya két lemeze közé a hasfalon keresztül egy csövet ültetnek. Ezt követően a hashártya két lemeze közé ozmotikusan aktív anyagot, például cukoroldatot juttatnak, amely a hashártya hajszálereiből folyadékot, méreganyagokat, ionokat "szív magába". Az így létrejövő oldatot egyszerűen leengedik a csövön keresztül. Ilyenkor tehát egy természetes szűrőt, a hashártyát használják arra, hogy a vér megtisztuljon. Ez a megoldás folyamatosan zajló tisztítást jelent: a betegek általában maguk cserélnek - naponta 4-5 alkalommal - folyadékot a hasukban. Mindez otthon, tiszta körülmények között elvégezhető: ilyenkor a beteg hasában gyakorlatilag folyamatosan ott van általában mintegy 2 liternyi folyadék.

Van a módszernek automatizált változata is: ilyenkor a hashártya lemezei közé vezetett csőhöz egy keringtetőkészüléket kapcsolnak. Ezt éjjelre a legjobb szervezni: használatakor este lefekszik a beteg, ráköti magát a gépre, amely folyamatosan be- és kiengedi a folyadékot. Így gyakorlatilag éjjel,alvásközben történik meg a művese-kezelés. A hasi dialízisben részesülők, szemben azokkal, akik hemodialízist kapnak, szabadabban mozognak, munkaképességük jobb lehet. Sajnos - bár ritkán - szükség lehet úgynevezett hibrid kezelésre is, amikor a nem kellő hatékonyság miatt a peritoneális dialízis mellett hemodialízis-kezelésre is szükség van.

 

Gyógyulási esélyek
Ha krónikus vesebetegségről és végstádiumú veseelégtelenségről van szó, akkor a dialízisre tartósan szükség van és csak vesetranszplantációval lehet kiváltani. Ha átmeneti, úgynevezett akut veseelégtelenségről beszélünk, akkor a művese-kezelés csak a problémás időszak áthidalásáig szükséges. Bizonyos vesebetegségek gyógyíthatóak vagy akár maguktól gyógyulnak, így a dialízis ezt követően teljesen elhagyható.

Hogy valaki dialízisre szoruljon, a vesebetegségek megelőzésével, időben felismerésével és megfelelő kezelésével lehet elkerülni. A felismerés nehéz, mivel a vesebetegségek többsége kezdetben nem okoz tüneteket, ami miatt a szűrővizsgálatoknak kiemelt szerepük van. Ez egyszerű laborvizsgálatot és vérnyomás-mérést jelent, amelyet nem szabad elhanyagolni.

Érdemes tudni, hogy az emberek kétszer egymillió vesetestecskével születnek. Ezek száma az élet során nem nő, de funkciójuk változhat. Szervezetünk tehát életünk végéig ebből gazdálkodik. A vesetestecskék működése a kor előrehaladtával normális körülmények között, betegségek fennállása nélkül is csökken, de ez önmagában nem jelent problémát, ugyanis a vesék működése "túltervezett". Emiatt adhatja oda egy egészséges ember az egyik veséjét az arra rászorulónak anélkül, hogy neki ebből komolyabb hátránya származna.




A dialízis lehetséges szövődményei
A művese-kezelés során folyadékeltávolítás is zajlik, ugyanis a betegeknek általában már nincs vagy csak elhanyagolható mennyiségű vizeletük van. Emiatt ha a kezelésre úgy érkeznek, hogy szervezetük nagy mennyiségű folyadékot tart vissza, akkor ezt négy óra alatt kell eltávolítani. Ilyenkor a nagyobb mennyiségben leszedett folyadék hirtelen alacsony vérnyomáshoz vezethet, ami rosszullétet okoz. Emellett jelentkezhet magas vérnyomás is a kezelés alatt, esetleg helyi vérzés, fokozott véralvadás, illetve egyéb szövődmények is. Az otthon végezhető hasűri kezelés, mivel a hasüreg egy csövön keresztül kapcsolatban van a külvilággal, fertőzésveszélyt is jelenthet. Ezeknek a szövődményeknek a jelentős része azonban elkerülhető.

A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Wágner László nefrológusnak.




Forrás: www.hazipatika.com

Ez történik, ha napi fél liter gyömbérteát iszol!





A gyömbér teát már évezredek óta alkalmazzák gyógyászati célokra. A népi gyógyászat úgy tartja, hogy hatásos segítség hányingerre, megfázásra, különböző ízületi fájdalmakra és emésztési problémákra is.

A gyömbér évelő, egyszikű, gumós növény, mely elsősorban Ázsiában őshonos, de üvegházban bárhol termeszthető. Ez az egyik legelterjedtebb gyógynövény a világon, köszönhető ez annak, hogy fűszerként is igen jól használható.
A gyömbér jellegzetes illatát és ízét, a benne lévő illóolajnak, a bizabolénnek, továbbá a shogaoloknak, és a gingeroloknak köszönheti. Tartalmaz még cukrot, gyantát, gyantasavat, keményítőt, némi vitamint (B1, B2, B3, B5, B6, B9, C) és ásványi anyagot (kalcium, vas, magnézium, foszfor, kálium, cink). Érdemes tudni, hogy a gyömbér hatóanyagainak nagy része közvetlenül a héja alatt van, így ne hámozzuk meg vastagon, inkább csak mossuk meg jó erősen.
A gyömbér tea pozitív hatásai:

 

- jól alkalmazható hányinger esetén (kivéve a terhességi rosszullétet),
- gyulladáscsökkentő hatású, így jó meghűlésre, torokfájásra,
- jó vértisztító,
- csillapítja az izom és ízületi fájdalmakat,
- segítséget nyújt emésztési bajoknál,továbbá jó étvágyjavító is,
- erősíti az immunrendszert,
- csökkenti a (rossz) koleszterin szintet,
- javítja a memóriát.
Gyömbér tea elkészítése:




Aprítsunk fel egy kis darab gyömbért (előtte jól mossuk meg, vagy hámozzuk meg, de vékonyan) és főzzük meg fél liter vízben fél órán keresztül. Jól édesíthető mézzel.



Forrás:  www.humormagazin.com