PÖRGESD FEL AZ AGYAD! 1. - EDD EZT AZ 5+1 JÓTÉKONY ÉTELT!





A szellemi frissesség fokozásához számos étrend-kiegészítő készítményt találhatsz a drogériák és gyógyszertárak polcain. Azonban miért is ne támogathatnád agyad egészséges működését ugyanazzal az étellel, amely a tested hasznára is válik?
 

 

Nem is olyan bonyolult ez a dolog, ha egyébiránt is megpróbálsz „tisztán” étkezni!

Hiszen amúgy is az agyadat kell leállítanod arról, hogy az évezredes hajlamot a túlevésre rád kényszerítse, elvégre nagy szerencsénkre már elegendő és tápláló élelem áll rendelkezésünkre.

Az általuk korábban már favorizált gyümölcsök és zöldségek ismét a főszereplők, nem csak akkor ajánlottak, ha nehezen megy a tanulás.

1. Avokádó – Magas E-vitamin és Omega-3 tartalma miatt kifejezetten ajánlott. Előbbi segíti az Alzheimer-kór elleni harcot, míg a második növeli a véráramlást az agy azon területén, amelyik a döntéshozatalért felel.

2. Brokkoli – B1-vitamint tartalmaz, amely a megfelelő energiafelhasználás optimalizálja és az idegrendszer épségének megőrzésében játszik szerepet. A benne lévő C-vitamin pedig segít a stresszhelyzetek kezelésében.





3. (Brazil) dió – A hosszabb élethez elősegítő csonthéjasunk többek között a lecitin tartalmának köszönhetően agyserkentő hatású, nem mellesleg bizonyítottan segít a memória frissességének megőrzésében is.

4. Gránátalma – A számtalan magocskát rejtő gyümölcs gazdag antioxidáns-forrás. Az agyműködés fokozásához fogyasztandó, ugyanis megakadályozza, hogy a szabad gyökök kárt tegyenek az agyban. Flavonoidok is szép számmal találhatóak benne.

5. Kék áfonya – Az imént említett flavonoid memóriaserkentő, és szintén nagyon hasznos, főként az agyér-elzáródás megelőzésének területén. A kék áfonyában nem meglepő módon emellett jó adag C-vitamin is megtalálható.

+1 Rozmaring – Ez a fűszernövényünk gyulladás gátló hatásának köszönhetően az agyat is védi. Napi egy teáskanál fogyasztása javasolt, amit akár salátákban vagy teába téve is fogyaszthatsz. Cikkünk folytatásában további 5 ételt és egy újabb fűszernövényt ismerhetsz meg a témában.




Forrás:  www.proaktivdirekt.com

Tudod, hogy mit jelent ez a heg a kar felső részén?





Egészen biztos, már te is többször megkérdezted, hogy vajon miért van az kis heg az illetőnek a bal karján? Ha neked is van egy sebszerű hegesedés a karodon, de nem emlékszel pontosan rá – és az sincs már, akitől megkérdezd -, hogy mitől lett oda, az alábbiakban megtudhatod.
 

 

A bal felkaron levő kisebb vagy nagyobb heg, a himlő elleni oltás maradványa. Az 1980-as évekig a himlő elleni oltás egy kötelező ügy volt, ezért minden ember karján ott díszelgett a kis maradandó jel. Élő, legyengített varicella vírusokat fecskendeztek a szervezetbe annak érdekében, hogy az immunrendszer meg tudja védeni majd a szervezetet, ha ténylegesen támadna a bárányhimlő vírus. A vakcina beadása után az érintett bőrfelület néhány héten keresztül gyógyult. Ezután maradt egy kisebb vagy nagyobb heg, a szervezet immunitásától függően.



A vakcinát egy kétágú tűvel adták be, így az érintett bőrfelület nagyobb sokkot kapott. Amikor a tűk a bőrrel érintkeztek, felszakították azt, egy-egy kisebb adag védőoltás jutott a szervezetbe, és ilyenkor kisebb hólyag keletkezett körülötte. Az érzéken bőrű embereknél nagyobb hólyagok, dudorok keletkeztek. 6-8 óra múlva a dudor visszahúzódott, de a keletkezett heg, egy életen át megmaradt az ember bőrén.

Az 1980-as évek óta a himlő lekerült a hírhedt betegségek listájáról, így csak akkor szükséges oltást adatni, ha egy olyan országba utazunk, ahol még mindig jelen van a vírus, és veszélyesnek számít.



Forrás:  http://utosmagazin.eu

Egyszerű tippek horkolás ellen És mindenki jobban alszik!





A horkolás nemcsak a mi alvásunkat zavarhatja meg, hanem a családtagjaink éjszakai pihenését is. Ha pedig rosszul alszunk, akkor azzal nemcsak a másnapi teljesítményünket kockáztatjuk, de számos egészségügyi probléma kialakulására is nagyobb esélyünk lesz. Mit tegyünk tehát a horkolás ellen?

Aludjunk az oldalunkon!

Felmérések szerint a legtöbb horkoló a hátán szokott aludni, az oldalt fekvés pedig jelentősen csökkenti a horkolást. Ha kényelmetlenné tesszük a háton fekvést, akkor egy idő után majdnem teljesen le is szokhatunk róla. Tegyünk például egy teniszlabdát a derekunk alá, így ha a hátunkra fordulunk, az igen kellemetlenné tesz a fekvést.

 

 

Emeljük meg a fejünket!

A magasabban levő fej hatására jobban tudunk levegőt venni, és így a horkolás, de a refluxos tünetek is csökkenhetnek. Horkolás ellen a legjobb a magas, kemény párna.

Figyeljünk a lefekvés előtti ételekre, italokra!

Közvetlenül lefekvés előtt ne igyunk alkoholt, ne vegyünk be nyugtatót vagy antihisztamin tartalmú gyógyszereket, ezek ugyanis túlságosan is ellazítják az izmokat, és összeszűkíthetik a levegő útját. Egyes embereknél a tejtermékek fokozzák a váladékképződést, így az orrdugulás is jellemzőbb lehet náluk, ami szintén horkoláshoz vezethet. A zsíros, fűszeres, nehéz ételek nemcsak gyomorégést okozhatnak, de összenyomhatják a gyomorszájat és a rekeszizmot, aminek következménye a levegő útjának beszűkülése és horkolás lehet.





Párásítsunk!

Az orrdugulás csökkentésével általában a horkolás is mérséklődik, ezért igyekezzünk egy kicsit megemelni a páratartalmat a hálószobában, a túl száraz levegő ugyanis kiszáríthatja a nyálkahártyákat és megakadályozza, hogy megszabaduljunk a felgyülemlett váladéktól. A párásabb környezet emellett a nyálkahártya gyulladását is csökkenti.



Forrás: www.hazipatika.com/alvas

10 hiba, amit szinte mindenki elkövet a ruháival





Mindenkinek van ruhásszekrénye, de nem mindenki tárolja helyesen a holmijait. Ezért könnyen előfordulhat, hogy úgy teszünk tönkre egy drága ruhát, hogy nem is tudunk róla.

 Helytelen tárolás
A szezonális ruháinkat mindig úgy tegyük el a szekrénybe, hogy előtte megtisztítottuk. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy ezt a lépést kihagyják, mielőtt a szekrény mélyére teszik a ruhát.

Vákuumcsomagolás
A vákuumcsomagolás nagyon népszerű és utazáshoz ajánlatos is, de például a szőrmekabátot nem érdemes tárolni benne, mert hosszú távon károsítja azt.

Rossz vállfa
Fontos dolog, hogy megfelelő vállfákat használjunk a ruháinkhoz. Egy nehéz, télikabátot ne akasszunk gyenge vállfára, illetve a kisebb ruháinknak ne használjunk nagy tartókat, különben azok elnyúlnak.

 

 

Kötött és gyapjú ruhák
A kötött- és gyapjúruháinkat soha ne tároljuk vállfán, különben hamar elvesztik a tartásukat. Keressünk azoknak inkább egy külön helyet a polcon, ahol kényelmesen elférnek.

Hosszú ruha
Ne hagyjuk, hogy a hosszú ruha vagy szoknya érintse a gardrób alját, különben gyűrődik és többször kell vasalni. A legjobb, ha nem is vállfán tároljuk ezeket a ruháinkat.

Nadrág
Ha már vállfán akarjuk lógatni a nadrágunkat, akkor azt ne hajtsuk ketté, hanem a két száránál fogva akasszuk fel.





Melltartó
Félbe szokta hajtani a melltartóját? Ne tegye, ezzel ugyanis a fehérnemű elveszti az alakját.

Polc és vállfa
A blúzokat és szoknyákat tarthatjuk megfelelő méretű vállfán, de a kötött- és gyapjúruhákat polcon tároljuk.

Több ruha egy vállfán
Soha ne pakoljunk több ruhát ugyanarra a vállfára, mert különben nyomni fogják egymást és nem tudnak “lélegezni.”

Cipzár és gomb nélkül
Amikor a ruháinkat betesszük a gardróbba, rendszerint elfelejtjük becipzározni vagy begombolni azokat. Ez viszont nagy hiba, mert így nagyobb eséllyel veszítik el az eredeti formájukat.



Forrás:  www.szon.hu/