Sivatagi gyógynövény segíthet a rákosokon





A szaúd-arábiai Abdullah Király Egyetem (KAUST) kutatói olyan helyi gyógynövényeket vizsgáltak, amelyek potenciálisan képesek a rák leküzdésére. Három, hagyományos orvosláshoz használt növény bizonyíthatóan rákellenes tulajdonságokat mutatott.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 2015-ben 8,8 millió rákos halálesetről számoltak be világszerte, de évente kétszer ennyi esetet diagnosztizálnak. A szervezet előrejelzése szerint a rákos megbetegedések száma a növekvő élettartam miatt várhatóan 70 százalékkal fog emelkedni a következő két évtizedben.

 

 

Ezért feltétlenül szükség van a rákellenes hatóanyagok, gyógyszerek és eljárások körének kibővítésére, különösen az egyszerű és az olcsón gyártható új orvosságok megjelenése kulcskérdés. A KAUST Timothy Ravasi és Christian Voolstra által vezetett csapata ezért vizsgálta meg a hagyományos orvoslásban helyi szinten alkalmazott számos növény biológiai potenciálját (bioaktivitását).

"Szaúd-Arábiában gyakori agyógynövényekhasználata, azonban szinte teljesen hiányoznak az erről szóló tudományos tanulmányok. A szaúdi emberek hajlamosak a családjukban örökölt információkat anélkül felhasználni, hogy a kiváltott biológiai vagy kémiai folyamatokat ismernék" - mondta a kutatás projekt munkatársa, Dina Hajjar.




A csapat kezdetben 52 növényt vizsgált, s aztán három növényre szűkítette le a kutatás fókuszát: Juniperus phoenicea (ismert növényi gyógyszer az arar vagy föníciai boróka), Anastatica hierochuntica (kaff maryam vagy jerikó rózsája) és Citrullus colocynthis (hanzal vagy keserű uborka, más néven sártök).

A csoport a sejtalapú fenotípusos profilalkotással értékelték a növények hatóanyagának rákellenes aktivitását. Ennek - az egyetemen 2016-ban kidolgozott - módszernek az alkalmazása azt jelentette, hogy a csoport összehasonlította a növényekből származó frakciók citológiai profiljait olyan referenciavegyületekkel, amelyeknek pontosan meghatározott a működési mechanizmusuk.

Ez tette lehetővé annak kimutatását, hogy a három növény erős rákellenes anyagokat - topoizomeráz inhibitorokat - tartalmazhat. Ezek olyan vegyületek, amelyek blokkolhatják a DNS-változásokat irányító topoizomeráz enzimeket, azaz a rákbetegségben szerepet játszó kémiai reakciókat megakadályozó vagy lassító új hatóanyagok (inhibitorok) kifejlesztését teszik lehetővé.



Forrás:  www.hazipatika.com