A bélflórától is függ, rákosak leszünk-e





A bélbaktériumok befolyásolják a vastagbélrák kockázatát
Korábban kimutatták, hogy a gyulladás befolyásolja a daganatos folyamatok kialakulását, azonban a Michigani Egyetem kutatói nem rég arra a következtetésre jutottak, hogy a bélbaktériumok is szerephez jutnak.

Az mBio tudományos folyóirat közölt tanulmány bemutatja, hogy vastagbélrákos egerek bélflóráját csíramentes állatokba juttatva azokat hajlamosítani lehetett a daganat képződésére. Az emberi bél baktériumok milliárdjainak lakhelye, ez a flóra alapvető a bélrendszer egészségi állapota szempontjából. A vastagbélrák hagyományos kockázati tényezői (a sok vörös hús fogyasztás, az alkohol, a krónikus bélgyulladás) mellé úgy tűnik, most felzárkózhat a flóra egyensúlyi állapotának felborulása is.

 

 

Probiotikumoknak azokat a baktériumokat nevezzük, amelyek a szájon keresztül bejutva, a beleket elérve, ott megtapadva jótékony hatást fejtenek ki a szervezetünkre. Ezek kivétel nélkül tejsavbaktériumok és bifidobaktériumok. A tejsavbaktériumok legismertebb törzsei a Lactobacillus, kisebb részben pedig a Streptococcus-nemzetséghez tartoznak. Fő jellemzőjük, hogy nagy számban élik túl a gyomorban levő sav, illetve az emésztőenzimek és epesavak pusztító hatását, azaz a vastagbélbe élő állapotban jutnak el. Itt aztán képesek megtapadni és elszaporodni, kolonizálódni.
 

Ugyan eddig nem volt világos, hogy a jelzett összetétel-változás (diszbiózis) ok vagy következmény, azonban Patrick Schloss és munkatársai úgy vélik, hogy inkább a rákos folyamat egyik hajtóereje. Az állatkísérletes eredmények egyértelműen ezt az elméletet támasztják alá, még egy picit meg is lepte a kutatókat, mennyire világosan. A daganatos folyamat kialakulását a flóra változásai és a párhuzamosan zajló gyulladásos folyamatok együttesen támogatták.



A kísérletek során a daganatos állatokból származó flóra átvitele növelte a daganatképződési hajlamot, ugyanakkor egészséges állatokat forrásként használva ilyen jellegű különbség nem adódott. A daganatképződési potenciált ugyanakkor antibiotikumos kezeléssel befolyásolni is lehetett. A vizsgálat utolsó fázisában a tudósok azonosították azokat a fajokat, melyekhez a kockázatfokozódás köthető: megállapították, hogy a bűnösök között a Bacteroides, Odoribacter és Akkermansia fajok, valamint a Prevotellaceae és Porphyromonadaceae családok egy-egy altípusa szerepel.


Forrás:  www.hazipatika.com