Szájüregi daganat: kit fenyeget, milyen tünetei vannak?





Magyarországon évente mintegy 3 ezer embernél fedeznek fel szájüregi rákot, a daganat következtében csaknem 1700 beteg hal meg minden évben.

Ossza meg a Facebook-on!

A szájüreg kóros eltérései a legkönnyebben felfedezhető daganatos betegségek közé tartoznak - ennek ellenére sokan későn kerülnek orvoshoz, amikor már radikális beavatkozásra van szükség, s a gyógyulás esélye is lecsökken.

Sorozatunk első részében arról lesz szó, kiket fenyeget a kór, milyen tüneteket kell figyelnünk és hogyan fedezhetjük fel minél korábban a bajt.
Kit fenyegetnek a szájüregi rákok?
A szájüregi daganatok elsősorban az ötvenes életévektől halmozódnak fokozottan. Az utóbbi időszakban mind a férfiakban, mind a nőkben nőtt a betegség előfordulása, s a halálos szövődményeknek ugyancsak növekvő tendenciája látszik.

A kockázatot a rossz szociális és társadalmi helyzet, az ebből következő egészségtelen táplálkozás, elhanyagolt fogazat és szájhigiéné növeli, azt többszörösére fokozza a számos méreganyagot folyamatosan a szervezetbe adagoló dohányzás, valamint az alkoholizmus is. Egyes szakirodalmi tanulmányok felvetik az erősen csípős ételek rendszeres fogyasztásának károsító hatását is. 

 

 

A szájüregi elváltozások felfedezése
A szájüregi rákok okozta halálozás az utóbbi időszakban drámaian megnövekedett. A fog- és szájbetegségek szakorvosai mellett a háziorvosoknak és az üzemorvosoknak is feladata a szájüreg megtekintése és tapintásos vizsgálata, valamint a kiszűrt betegek továbbküldése a megfelelő szakorvoshoz.

A szájüregi rákok miatti halálozás az egyik legmegdöbbentőbb daganatos halálok, hiszen a szájban lévő tumorok és daganatmegelőző állapotok hamar felismerhetőek, ennek ellenére a páciensek jelentős része már előrehaladott stádiumban kerül orvoshoz, amikor a daganat már rendszerint kifejezett panaszokat okoz. Ennek az egyik alapvető oka összefüggésben van a fogak általános rossz állapotával is, a társadalom tagjainak jelentős része ugyanis csak fájdalma esetén - vagy akkor sem - fordul fogorvoshoz. A rendszeres fogászati kezelések alkalmával fény derülhetne az esetleges gyanús, kivizsgálást indokoló elváltozásokra is. 




A szájüregi daganatok által kiváltott tünetek
A betegek rendszerint nem gyógyuló fekélyek, fájdalmatlan vagy kifejezett kellemetlenséget okozó sebek hosszú idejű fennállása után fordulnak orvoshoz.

Figyelmeztető jelek
fájdalom a szájban, a torokban vagy a fülben,
fájdalmas vagy fájdalmatlan fekély bárhol a szájban
gyanús fehér vagy vörös elszíneződés,
csomó vagy duzzanat az ajkakon, a szájüregben vagy a torokban,
fájdalmas, nehézkes rágás vagy nyelés,
zsibbadtságérzet bárhol a szájban, torokban,
vérzés.
A tüneteket természetesen nemcsak daganatos megbetegedés, hanem gyulladás, fertőzés is okozhatja, ám jelentkezésük esetén mindenképp halogatás nélkül orvoshoz kell fordulni, hogy megnyugtatóan tisztázni lehessen az okokat és a kezelést.

A cikk következő részében a diagnózisról, a sebészeti beavatkozásról lesz szó, illetve a szájüreg egyes részeiből kiinduló daganattípusokat is sorra vesszük, az ajakráktól a fültőmirigy daganatáig.



Forrás:  www.hazipatika.com