Aromaterápia: hogyan, mire használjuk?




Az aromaterápia eredete évezredekre nyúlik vissza. Ez egy egzotikus gyógymód, ugyanakkor drámaian hatásos lehet. Napjainkban ismét divatba jött, főleg stressz oldására használják.

 Tanulmányozni kezdte az illóolajok antiszeptikus tulajdonságait. Munkásságát honfitársa, dr. Jean Valnet folytatta. A második világháborúban megsebesült katonák sebeit illóolajokkal gyógyította. Később újfent csak egy francia, Marguerite Maury alkalmazott aromaterápiát páciensein. A kitűnő biokémikusnő felismerte, hogy az illóolajok felszívódnak a bőrön át és szétoszlanak a szervezetben.

Milyen hatóanyagok vannak a gyógynövényekben?


Azt is észrevette, hogy míg egészséges személyben az illóolajok belső felszívódásához 2-6 órára van szükség, addig a mérgezett vagy legyengült szervezetben ez kétszer annyi időt vesz igénybe. Sok más gyógymódhoz hasonlóan az idők során az aromaterápia iránti érdeklődés is alábbhagyott, manapság viszont reneszánszát éli. Ez nem csoda, hiszen számos panasz enyhíthető ezzel a módszerrel. Ilyenek például a stressz okozta tünetek, fejfájás, migrén, bőrelváltozások vagy a szorongás. 

 

 

Aromaterápia otthon

A mindennapos panaszok - menstruációs fájdalmak, gyomorégés, köhögés, enyhébb megfázás - házilag is enyhíthetők. Az illóolajok alkalmazásának egyik leghatásosabb módja, ha a fürdővizünkbe teszünk néhány csöppet.
A teljes ellazuláshoz gyújtsunk gyertyát, és helyezzük a kád közelébe. Oltsuk el a villanyt. Mécsest is használhatunk, állítólag fokozza az illóolajok hatását. Vigyázzunk, nehogy elaludjunk ebben a békés hangulatban.
Csöpögtessünk a kádba 8-10 csepp illóolajat (lehet többfélét is) és eresszük rá a meleg vizet.
Kavargassuk a vizet, amíg finom hab képződik a felszínén. Az illóolaj a bőrünkre tapad, így a fürdés után enyhén illatosak maradunk.
Merüljünk a habokba és lazuljunk el legalább 15 percre, mielőtt a kádból kiszállnának. Néhány kedvelt és jó hatású olaj: A citromolajos fürdő bársonyossá teszi a bőrt és nyugtatja a idegeket. A jázmin szintén híres különlegesen finom, nyugtató illatáról. A zsályaolajos fürdő kíméletesen zsírtalanítja a bőrt és összehúzza a kitágult pórusokat. A kakukkfű kiváló légúttisztító, belégzése javítja a megfázásos beteg közérzetét.




A legalapvetőbb illóolajok
Levendula. Az egész szervezetet egyensúlyba hozza. Kifejezett fertőtlenítő hatásánál fogva alkalmas akne, hurut, fejfájás (a migrént is beleértve), égési sebek, sérülések, a menstruációs fájdalmak és kimerültség kezelésére. Enyhe nyugtató hatású és jót tesz a bőrnek. Használata pihentető alvást biztosít. Ez az egyik legelterjedtebben használatos illóolaj.
Szantálfa. Indiában és Kínában honos, a belőle nyert illóolaj hatásosan gyógyítja az aknét, a köhögést, a megfázást és a vizenyőt. Kellemesen hat a bőrre, ezért masszírozásra is használják. Szexuális zavarok kezelésében is hatékony. Nemi vágyat serkentő hatást is tulajdonítanak neki.
Ilang-ilang (jelentése: virágok virága). Illata a jázminéhoz hasonlít. Kiváló kozmetikum. Serkenti az agyműködést, így társas összejövetelek előtt hatásos lehet ebből az olajból a fürdővízbe csöppenteni. Hatással van a szexuális teljesítőképességre is, ezért impotencia és frigiditás kezelésére is használják. A magas vérnyomás ellen szintén hatásos szernek bizonyul.
Kamilla. Gyulladáscsökkentő hatóanyagot tartalmaz, s ezenkívül nyugtató hatású. Enyhíti az izomlázat, csillapítja a fejfájást, oldja a menstruáció előtti feszültséget, segít leküzdeni az álmatlanságot és gyomorrontás esetén is hasznos lehet. Görcsoldó és bőrtisztító hatása kiváló, csökkenti az allergiás eredetű viszketést.


Forrás:  www.hazipatika.com/eletmod